Vybrali sme spoločosť Seron, pretože...

Rozhovor s Oakywood

Na úpätí Tatier, v malebnom mestečku Ciche, podniká rodinná firma, ktorej výrobky oceňujú zákazníci z celého sveta. Vášeň pre moderné technológie a vášeň pre stolárstvo sa ukázali ako dokonalé spojenie, výsledkom ktorého sú technologické doplnky z dreva, no modernom prevedení. Ako sa výrobky Oakywood stali svetoznámymi? A ako s tým súvisí Seron? Mateusz Haberny – zakladateľ firmy – súhlasil s prezentáciou histórie vývoja svojej firmy.

Ako vznikla firma Oakywood?

Mateusz a jeho mladší brat sa drevárstvu venovali už od malička – vďaka otcovi, ktorý vedľa domu viedol vlastnú stolársku dielňu. Práve tu sa bratia pod drobnohľadom svojho majstra naučili rôznym spôsobom tvarovať obyčajné kusy dreva.

Vždy som vedel, že chcem viesť svoj vlastný podnik – hovorí Mateusz Haberny. Ukázalo sa, že nápad má priamo pod nosom. A tak sa neskôr z túžby spojiť tradíciu s technickými inováciami zrodila myšlienka vytvoriť technologické doplnky vynikajúcej kvality – ekologické a moderné.

Čím sa hlavne zaoberáte?
Navrhujeme a vyrábame jedinečné výrobky z dreva. V prvom rade doplnky, ktoré dopĺňajú techniku a prácu pri stole. Tvoríme z lásky k drevu a prírode, používame materiály zo zodpovedných zdrojov. Chceme, aby bol každý obklopený odolnými a funkčnými výrobkami.

Ako dlho existuje Oakywood?
Naše skromné začiatky datujeme do roku 2017. Naším prvým produktom bola dokovacia stanica pre iPhone. Dal som to na platformu pre ručne vyrábané výrobky a výrobok sa rýchlo stal bestsellerom. Bol to jasný signál, ktorý nás motivoval k predstaveniu nových produktov. V súčasnosti zahŕňajú ergonomické stoly, bezdrôtové nabíjačky telefónov, dokovacie stanice na notebooky, puzdrá na telefóny, podložky na stôl a stojany na slúchadlá.

Váš zmysel pre detail a nadpriemerný zmysel pre estetiku oceňujú zákazníci po celom svete. Komu sú tieto doplnky určené?
Videli sme veľký potenciál v poskytovaní dizajnérskeho príslušenstva určeného pre produkty značky Apple. V Spojených štátoch sa výrobca môže pochváliť takmer 50 percentami trhu so smartfónmi. Práve sem prichádza väčšina objednávok z USA.

Jedným z prelomov v našej činnosti bolo vytvorenie drevenej bezdrôtovej nabíjačky. Všimli si to viaceré technologické weby, vďaka ktorým sa o nás dozvedelo množstvo ľudí. Cítime sa poctení, že medzi našich klientov patria Facebook, Pinterest, Twilio a CD Project RED.

Akým výzvam musí vaša spoločnosť čeliť?
Najväčšou výzvou je vyrovnať sa s rastúcim počtom objednávok, pretože ako v každej firme, aj tu je naša výrobná kapacita v určitom bode obmedzená. Venujeme 100% pozornosť každému výrobku, ktorý nám vyjde z rúk, aby sme si boli istí, že kvalita je dokonalá v každom detaile.

Ďalšou výzvou sú neustále aktualizácie technológií. Aby sme vyhoveli požiadavkám trhu, musíme sledovať aktuálne trendy. Ročne sa objavia stovky nových technologických riešení, z ktorých treba vybrať tie najsľubnejšie. Aj keď je to ťažké, aj to udržuje spoločnosť v raste.

Zdá sa, že spomínané výzvy sú potešením pre milovníka moderných technológií, ktorý si na svojej vášni dokáže zarobiť. Ako tušíte, pravdepodobne to boli potreby trhu, ktoré vás podnietili kúpiť si CNC stroj
Rastúci dopyt po našich produktoch nás prinútil hľadať automatizáciu a opakovateľnosť výroby prvkov.

Ako ste sa dostali k firme Seron a prečo ste si vybrali práve stroj tejto značky?
Prvýkrát sme sa stretli s firmou Seron, keď sme mali možnosť kúpiť použitý stroj.
Po prečítaní mnohých pozitívnych komentárov o spoločnosti sme sa rozhodli tento stroj kúpiť. Pracovalo sa nám na ňom dobre, a tak keď bola potreba kúpiť ďalší, rozhodli sme sa, že tentoraz zainvestujeme do nového. Vybrali sme sa teda do sídla firmy, aby sme na vlastné oči videli, ako funguje výrobný proces CNC strojov. Po obhliadke strojov v sídle firmy a konfigurácii vlastného stroja sme sa nakoniec rozhodli pre kúpu prvého a po roku aj druhého CNC stroja.

Ako prebiehal proces výberu zariadenia?
Finálnej konfigurácii a návrhu stroja predchádzali 3 návštevy firmy Seron. Proces výberu zariadenia bol stanovený v úzkej spolupráci s konštruktérmi a technikmi spoločnosti. Pri práci na 3-osovom plotri sme už vedeli, čo od nových strojov očakávať.

Ako nákup strojov ovplyvnil vaše projekty?
Nákup strojov rozhodne ovplyvnil rýchlosť implementácie a zlepšil proces výroby prvkov. Stroje pracujú v masívnom dreve, používajú sa pri výrobe malých prvkov, kde sa vysoká presnosť a presnosť počítajú na stotiny milimetra.

Ako hodnotíte prácu strojov a spoluprácu so Seronom?
Ovládanie strojov je intuitívne a po niekoľkých hodinách inštruktáže ich ľahko zvládnete aj sami. So strojmi nie je problém. Spolupráca so Seronom prebieha dobre a dúfame, že v nej budeme ďalej pokračovať.

Navštívte web stránku spoločnosti: https://oakywood.pl/ a profil na Facebooku Oakywood

Spoločnosti Oakywood radil
Damian Czochara
Zástupca obchodného manažéra

Zákazníkom vybraný stroj